Aktuality

Velehrádek- květen 2010

V sobotu 13.5. jsme s Casy vyrazily na setkání s bloodhoundy, kteří trénují lidskou stopu. Sraz byl ráno v 8 hodin. Casy měla za úkol najít"ztracenou" holčičku. Stopa byla necelé dvě hodiny stará a vedla loukou a lesem.Casy vyrazila s jistotou a přes zaváhání na prvním lomu (ověřovala si kudy stopa vede),došla až na konec stopy, kde našla holčičku. Větší radost než z holčičky, však měla z misky plné žrádla, kterou dostala jako odměnu :-))

Hurá, máme to!!                                                       

Protože mě i moje psy sledování lidských stop baví, rozhodla jsem se s nimi začít trénovat a postupně je zdokonalovat ve vypracování stop. Myslím, že by se mělo postupovat od nejlehčího k nejtěžšímu. Proto jsme začali trénovat na vlastní stopě. Za čas jsem začala pokukovat po zkoušce, která by naše prozatímní úsilí završila. Kamarádka mi poradila stopařskou zkoušku Fpr1. Náplň zkoušky spočívá ve vypracování vlastní 300 metrů dlouhé stopy, dvakrát lomené v úhlu 90°. Na ní se nachází dva předměty, které mají být různého materiálu (textil, dřevo, kůže,..) o velikosti 10x2 cm. Staří stopy je minimálně 20 min. Na vypracování pak máte 15 min.
Nejbližší místo konání těchto zkoušek byl Kolín. Po zvážení svých řidičských schopností jsem došla k závěru, že cestu do Kolína zvládnu, a tak jsem svoji fenku Casy přihlásila. Zkouška se konala 28. 8. 2009. Bylo přihlášeno 11 psů (1x Bloodhound, 1x Briard, 1x Belgický ovčák Malinois, 8x Německý ovčák). Zkoušky pískal mezinárodní rozhodčí pan Luboš Jánský. Ač velice zkušený rozhodčí zkoušek mi při nástupu s úsměvem sdělil, že bloodhounda ještě nepískal. Zkrátka jednou je všechno poprvé!
Po zahájení zkoušek jsme odjeli za město na vypracování stop. Stopy byly šlapány v nízkém zeleném porostu. Casy vypracovala stopu svým bloodhoundím způsobem, ale spolehlivě. Pan rozhodčí hodnotil práci fenky jako uspokojivou vzhledem k tomu, že nesledovala stopu nízkým nosem (což bloodhound, čerstvá stop a nízký nos nejde dohromady) a přesvědčivě neoznačila předměty (nezůstala stát u předmětu po směru stopy, ale přistoupila k němu ze strany). Casy stopu dokončila a tím splnila svoji první zkoušku v oblasti lidského stopování…
Začínáme trénovat na cizí stopy…